Ako vybrať detskou bundu?

Hľadáte pre svoje dieťa najteplejší kúsok v jeho šatníku alebo ľahkú športovú bundu na spoločné rodinné výlety? Dobrá správa! Už nemusíte absolvovať zdĺhavé nakupovanie a skúšanie jednotlivých modelov. U nás nájdete všetko na jednom mieste a ľahko pomocou filtrov vyberiete padnúci a slušivý kabátik na akúkoľvek príležitosť.

Hľadáte pre svoje dieťa najteplejší kúsok v jeho šatníku alebo ľahkú športovú bundu na spoločné rodinné výlety? Dobrá správa! Už nemusíte absolvovať zdĺhavé nakupovanie a skúšanie jednotlivých modelov. U nás nájdete všetko na jednom mieste a ľahko pomocou filtrov vyberiete padnúci a slušivý kabátik na akúkoľvek príležitosť.

Doba čítania 9 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Na aké obdobie

Zimné bundy

Najskôr je moc horúco, potom zasa zima... ako nájsť ideálnu bundu na mrazivé dni? Najlepšie urobíte, ak dieťaťu zaobstaráte aspoň dve zimné bundy, alebo napríklad jeden kabátik a jednu bundu. Do školy vám vystačí aj prešívaný kabátik alebo parka, ale na zasnežené dobrodružstvo na horách hľadajte funkčné zateplené kúsky so snežným pásom. Na lacnejších bundách nájdete nepremokavý záter. Ten síce zabráni premoknutiu, za to sa v ňom dieťa po dlhšom vyvádzaní vonku môže zaparovať. Oproti tomu membrána okrem toho, že nepremokne, ešte krásne dýcha.

Ľahké letné bundy

Balíte dieťaťu na prázdniny a posledné, čo zostáva z táborového zoznamu vyškrtnúť, je letná bunda? Tú môžete vyriešiť teplejším prechodovým modelom, ktorý však nie je tak skladný a dieťa si ho na celodenný výlet do batôžiku skôr nepribalí. Radšej ho vybavte ľahkou vetrovkou. Malý cestovateľ v nej neprechladne a ak bude väčšia zima, vždy si pod ňou bude môcť obliecť mikinu alebo tričko s dlhým rukávom.

Prechodové bundy

Ani na jeseň pri zbieraní gaštanov alebo v chladnom predjarí vášmu dieťaťu asi teplý sveter nestačí. Na tieto prechodové obdobia siahnite po jarnej alebo jesennej bunde. Vyberajte také modely, ktoré sú nepremokavé. Vás tak na výlete nezaskočí ani dážď, ani silnejší vietor. Pre svoju odolnosť a priedušnosť je na také obdobie obľúbená softshellová bunda. Tú dieťaťa vynosí pokojne po celý rok, ak bude zrovna miernejšia zima.

Pri športových bundách si obzvlášť kontrolujte ich priedušnosť

Materiál

Syntetika

Pri výbere sa väčšinou stretnete s umelými materiálmi ako polyester, polyamid často s prímesou elastanu. U týchto búnd si ďalej kontrolujte ďalšie vychytávky v podobe membrán a funkčných záterov. Jedine tie zaistia dostatočnú nepremokavosť a odolnosť. Bundy z týchto materiálov rýchlo schnú, odolajú aj nadmernej vlhkosti a dobre sa udržiavajú. Vždy sa ale riaďte pracími pokynmi na ceduľkách, aby po čase vlákna nestrácali svoje termoizolačné vlastnosti.

Z polyesteru sa vyrábajú aj univerzálne šusťákovky, ktoré dieťa oblečie na vonkajší tréning, ale aj do batohu na výlet. Tieto bundičky takmer nič nevážia a rýchlo schnú.

Softshell

Skôr než na svah a do mrazu hľadáte ľahšiu bundu na detské vonkajšie radovánky alebo iné športové aktivity? Siahnite po softshelli. Dieťa sa v takej bundičke bude môcť dobre hýbať, nič ho nebude obmedzovať v pohybe a ako bonus len tak nepremokne. Pri celodennom šantení by sa ani ten najväčší neposed nemal zbytočne zaparovať, pretože je softshellový materiál dostatočný priedušný.

Husto tkaný softshellový materiál vykazuje vysoký stupeň priedušnosti a vodeodpudivosti.

Mamičky ďalej ocenia jeho mechanickú odolnosť. Nech bude dieťatko preliezať medzi kríkmi na záhrade alebo pobehovať po lese, nebude sa domov vracať s deravými rukávmi. Tento materiál totiž niečo vydrží!

Softshellové bundy sa ďalej rozdeľujú na membránové a tkané. Výhodou membrány je väčšia odolnosť proti vetru aj dažďu. Po dlhšom čase strávenom vonku sa však môže vaše dieťatko začať zaparovať. Oproti tomu tkaný softshell bude pohodlnejší: je ľahký, pružný a pevný. Čo do funkčnosti za membránovým modelom ľahko zaostáva.

Fleece

Bundy známejšie ako flísovky zaobstaráte dieťaťu buď samostatne, alebo ich nájdete v odnímateľnej vnútornej vrstve zimnej bundy. Skvele sa hodí na prechodové premenlivé obdobie. Rýchlo schnú, nositeľa udržujú v suchu a sú veľmi príjemné na dotyk. Pri väčšom chlade už ale môžu prefukovať a dieťaťu tak nemusí stačiť.

Ako vybrať veľkosť

Väčšina značiek používa svoje vlastné veľkostné tabuľky, ktoré sa vždy nemusia bezo zvyšku vzájomne zhodovať. Pred nákupom preto zmerajte miery dieťaťa nasledujúcim spôsobom:

  • Na meranie budete potrebovať krajčírsky meter, prípadne povrázok a pravítko. Tam, kde sa povrázok stretne so svojím koncom, urobte značku a vzdialenosť zmerajte na pravítku.

  • Dieťaťu premerajte obvod hrudníka, pásu a dĺžku paže. Skontrolujte tiež, či od posledného merania nevyrástlo do výšky.

  • K tomu počítajte navyše s prípadnou spodnou vrstvou. Obstarávate softshellovú bundu? Pod tú dieťaťu obvykle stačí funkčné tričko alebo rolák, môžete tak počítať s minimálnymi rozmermi navyše. Pokiaľ ste ale zvyknutí skôr vrstviť, pripočítajte tiež pár centimetrov k dobru na huňatý sveter.

  • Hodnoty potom porovnajte s veľkostnou tabuľkou danej značky. Nižšie nájdete len orientačné rozdelenie.

Veľkosť

Výška dieťaťa (cm)

Obvod hrudníku (cm)

Obvod pásu (cm)

98

93–98

56–57

53–54

104

99–104

57–58

55–56

110

105–111

58–59

56–57

116

112–116

59–60

57–58

122

117–122

61–62

58–59

128

123–128

63–63

59–60

134

129–134

65–66

60–61

140

135–140

67–68

61–62

146

141–146

74–76

65–67

152

147–152

77–79

68–70

158

153–158

80–82

71–73

164

159–164

83–85

74–76

S nevôľou sa zbavujete ďalšieho kúsku, z ktorého dieťa vyrástlo? Nebojte sa nakúpiť väčšiu veľkosť. Predtým si ale skontrolujte niektoré detaily ako napríklad zakončenie rukávu. V takom prípade skôr využijete zápästie so sťahovacím pásikom, s ktorým ľahšie prispôsobíte veľkosť.

Dôležité parametre

Vodný stĺpec

Dôležité je, aby vybraná bunda udržala vaše dieťa v suchu aspoň pri kratšom daždi a aby dobre dýchala. Vždy tak ruka v ruke kontrolujte vodeodolnosť a priedušnosť. Vodeodolnosť, teda hodnota vodného stĺpca sa udáva v milimetroch a označuje množstvo vody, ktorému je bunda schopná odolať. Čím vyššie číslo, tým väčšia vodeodolnosť. Pod označením nepremokavé bundy hľadajte tie s vodným stĺpcom od 2000 mm. Na lyžovanie dieťaťu postačia modely do 5000 mm.

Priedušnosť a paropriepustnosť

Priedušnosť a paropriepustnosť zabezpečí, že vaše dieťa vonku neprechladne. Čím menej je totiž bunda priedušná, tým rýchlejšie sa v nej človek zapotí a ľahšie prechladne.

Priedušnosť

Priedušnosť nájdete pod označením RET. Označuje odolnosť proti permanentnému odparovaniu vlhkosti. Čím menšie číslo, tým ľahšie bunda dýcha. Ak vyberáte športovú bundu pre dieťa napríklad na zimné sústredenie, hodnota RET by mala byť menšia ako 6.

Paropriepustnosť

Paropriepustnosť znamená schopnosť bundy prepustiť vodné pary. Jej hodnoty sa udávajú v g/m²/24 hod. (Koľko vlhkosti v gramoch prepustí 1 m² za deň, pričom čím vyššia hodnota, tým lepšie bunda dýcha). Na spomínanom zimnom sústredení by potom vášmu dieťaťu mala stačiť bunda s hodnotami okolo 16 000 g/m²/24 hod.

U detských búnd sa skôr uprednostňuje kombinácia väčšieho vodného stĺpca a menšia priedušnosť

Na čo sa ďalej zamerať

Špeciálne vlastnosti

  • Funkčné bundy - tieto modely sú vybavené špeciálnou povrchovou aj vnútornou úpravou, ktorá odoláva náročnejším poveternostným podmienkam aj poteniu. Funkčnosť ďalej podporia membrány a zátery.

  • Gore-Tex membrána - toto spracovanie môžu používať iba také značky, ktorých výrobky spĺňajú vysoké normy. Membrána z fluoropolymeru viazaná na nylon alebo polyester je maximálne nepriepustná a zároveň dostatočne vzdušná. Dieťa tak bude aj pri tej najdivokejšej hre v suchu a v teple.

  • Obojstranné bundy - dve možnosti nosenia, často rozdielna farba či prešívanie na vnútornej a vonkajšej strane

  • Snehový pás - praktická ochrana nielen pre lyžiarske bundy. Deti sa tak domov nevrátia s premočenou bielizňou, do ktorej vnikol pri stavaní snehuliaka sneh.

  • Kapucňa - nemala by chýbať pri žiadnej lyžiarskej bunde, chráni hlavu a krk pred vetrom aj snehom

  • Vnútorný elastický rukáv - aj keď deti vybavíte rukavicami, rovnako im nejaký ten sneh vnikne pod rukáv. Táto ochrana obvykle s prestrihom na palec tejto mrazivej návšteve zamedzí.

  • YKK zipsy - funkčné certifikované zipsy, ktoré podporia vyššiu vodeodolnosť bundy.

  • Podlepené švy - predchádzajú prevlhnutiu a podporia vodeodolnú úpravu

  • Reflexné prvky - dieťa bude dobre vidieť aj v hmle a sychravom počasí.

  • Zbaliteľná - skvelá voľba trebárs do tábora alebo celodenný výlet. Dieťa si bundu jednoducho zabalí buď priamo do vrecka, integrovanej taštičky alebo do kapucne.

Farba a vzory

Farebné spracovanie vyberajte ideálne spoločne s deťmi. Dievčatá často viac riešia, čo si oblečú. Radi siahnu po ružových, fialových a rôzne vzorovaných kúskoch, napríklad s kvetinami alebo veselými prúžkami. Chlapci sa skôr pozerajú, kedy už budú môcť vybehnúť von a vzory ich natoľko nezaujímajú. Väčšinou nosia modré, zelené alebo napríklad kockované kúsky.

5 tipov na správnu údržbu

Pri praní aj ďalšej údržbe sa predovšetkým riaďte informáciami na ceduľke. Každá bunda znesie inú teplotu aj zaobchádzanie.

  • Väčšinu funkčných búnd je potrebné prať na šetrný program. Teplota prania by nemala stúpnuť nad 40 °C.

  • Na bundy s membránou, softshellom aj vlnou nepoužívajte aviváž. Tá by mohla narušiť štruktúru odevu a negatívne ovplyvniť jeho funkčnosť.

  • Veľmi zašpinené kúsky predperte v ruke a nechajte pôsobiť prací gél či odstraňovač škvŕn aspoň 20 minút.

  • Pred praním vyprázdnite všetky vrecká.

  • Fleecové bundy perte pravidelne pri spozorovaní stôp prachu alebo mastnoty. Tie narúšajú celkovú funkčnosť materiálu.